Jai egitaraua
11:00etan
IX. SALOME CAMPOS igeriketa trabesia portuan. SALICA-CAMPOSek antolatuta.
ALMIKA AUZOKO JAIAK: UNTXI SUKALKI EGUNA
10:30ean
Hasierako DUNBADEA, IKURRIÑA JASO eta BOLANDERAK JAURTI, txistu eta danbolin doinuekaz
10:30etik 11:00etara
UNTXI SUKALKIRAKO KAZULEN IZENAK EMON.
11:00etatik aurrera
KONTXAKO ESTROPADAK ZUZENEAN txosnako telebistan
Goizean
TRIKI POTEOA
13:00etan
MEZA NAGUSIA Almikako elizan
13:30ean
UNTXI SUKALKIRAKO KAZULAK AURKEZTU
Meza ondoren
BASERRIKO LANEN ERAKUSTALDIA: ALMIKAKO I. ESNE BEHIAK ERASTE TXAPELKETEA (bedar bola bategaz untze bi egin, pentsua ipini behiari, errapea garbitu eta 5 litro esne eratsi)
Ostean
SARI BANAKETEA
17:30ean
UNTXI SUKALKI TXAPELKETAKO SARIAK BANATU
18:00etan
ALMIKAKO II. IRRINTZI TXAPELKETEA eta ondoren, SARI BANAKETEA
19:00etan
ERROMERIA Elustondo neba-arrebakaz
Antolatzailea: Almika auzoko Jai batzordea
18:00etan
“Itsosupeteko ondarea: píldoras histórico-etnográficas sobre Bermeo” Asier Romero Andonegiren LIBURUAREN AURKEZPENA.
Arrantzaleen Museoan
10:00etatik 11:00etara
IZENA EMON Itsasoko egunean, ronpeolaseko espigoian
11:00etan
ITSASOKO EGUNAronpeolaseko espigoian, Itsasoko Gurutze Gorriak antolatuta. Jokoak: kukañea, egurrezko koilarearen jokoa, arkatzaren lasterketea eta banana.
BARRAKAK: prezio herrikoiak eta isilik, anistasun funtzionala daukien umeentzat
18:00etan
BAJADIE Almikatik, Txosna batzordeak antolatuta
*Ez da ibilgailurik onartuko.
19: 00 etan
TOPA EGITEA “Etxerako bidea gertu”, Erriberan, SAREk antolatuta
19: 30 ean
TXOSNEA ZABALDU. ZURIKETAN BELTZ Txosna batzordeak antolatuta
21: 50 ean
XIXILI AURKEZTU, Goiko plazan
22: 00 etan
ALKATEAREN PREGOIA, IKURRIÑA JASO eta DUNBADEA, Goiko plazan
Ostean
AKERBELTZ taldearen ERROMERIA, Lamera
01:30ean
GORRIONTXU eta LAZTANA DJak txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
02:30ean
JOLASAK txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
BERMIBUS GAUTXORIA, zerbitzua ordu erdiro, 00:00etatik 05:00etara
ANDRA MARI EGUNA
09: 30 ean
UDALBATZA Talan batuko da eta ondoren, Goiko plazarantz joango da “Alkate soinua” entzuteko. BERMEOKO ERRALDOIEN KONPARTSA, AIARAKO MUSIKA BANDEA, ALKARTASUNA DANTZA TALDEA, KANKINKABARA TXISTU TALDEA eta UDALBATZAK ibilbidean “Bermeo” pieza entzungo dabe.
Ibilbidea: Tala, Goiko plaza(geldiunea), Arostegi, Lamera, Askatasun bidea
ALMIKA AUZOKOJAIAK
08:00etan, 11:00etan eta 13:00etan
MEZAK, Almikako Andra Mari elizan
Ohorezko aurreskuaren ondoren: trikitixa ibiltaria eta Bermeoko musikariak
13:45ean
ALMIKAKO I. ARDI-ULEA EBAGITZEKO TXAPELKETEA (parte-hartzaile bakotxak 3 ardiren ulea zeinek arinen ebagi)
Ondoren
Sari banaketea
18:00etan
IDI-PROBAK probalekuan
Antolatzailea: Almika auzoko jai batzordea
*Autobusa Almikarako: 10:30ean gorantz (bidaia bi) eta 12:30ean beherantz (bidaia bi). San Andreseko bidegurutzean
11:45ean
OHOREZKO AURRESKUA Udalbatzari ALKARTASUNA DANTZA TALDEA eta KANKINKABARA TXISTU TALDEAren eskutik eta BERMEOKO ERRALDOIEN KONPARTSEAren EKITALDIA Almikan
13:00etan
AIARAKO MUSIKA BANDEAren KONTZERTUA, Santa Maria elizan
Programea
Camino de rosas José Franco
Ezpata dantza de Amaya Jesús Guridi
Lasciach’ io pianga Handel arr.J.de Haan
Celtic Ritual John Higgins
Waltz no 2 D.Shostakovich arr.J.Meij
Xalbadorren Heriotzean Xabier Lete arr.I.Urkizu
El Dorado Randy Beck
Nino Bravo en concierto arr.Manuel Calero
The Queen of Soul(Aretha Franklin) arr.Paul Murtha
13:00etan
BERMEOKO ERRALDOIEN KONPARTSA eta KIETB ERRALDOI TXIKIEN KONPARTSAren KALEJIREA, alde zaharrean
13:30ean
BARRUETA ARTE ELKARTEAren ERAKUSKETEA INAUGURATU Arrantzaleen kofradi zaharrean, Barrueta Arte Elkarteak antolatuta
16:00etan
Euskal errepresaliatuen aldeko XV. ALKARTASUN BATEL ESTROPADEA Arrantzaleen kofradi aurrean, Txosna batzordeak antolatuta
18:00etan
XLI. BERMEO HIRIA ESKU PILOTA TXAPELKETEA Artza frontoian, Artza pelota alkarteak antolatuta
Neskak: O. Beitia - J. Urrutikoetxea, A. Zarrabirtia – I. Azkona
Mutilak: Karregal – Madariaga , Riol - Barturen
20:00etan
DEMODE QUARTET taldearen “Demode Quartet gurpil gainean” IKUSKIZUNAREN KALEJIREA Lameran
21:00etan
SUZKO ZEZENA Goiko plazan
OHARRA: suzko zezenean parte hartzera doanak, derrigorrez, kotoizko erropak eta burua estalita eroan behar dauz. Suzko zezena ikusten dagoanak be, ohar hau jarraitu beharko dau, bestela erreklamazinoak ez dira ontzat hartuko.Suzko zezenari bultzatzea debekatuta dago.
22:00etan
SUZIRIAK VALECEA PIROTEKNIAgaz, ronpeolaseko espigoian
OHARRA: Suziriak botaten diran lekuan, ronpeolaseko espigoi inguruan, ezin da ontzirik egon atrakatuta. Gitxienez, 50 metrora egon beharko dira.Izotz fabrikaren aurreko aldean ezin da ibilgailurik aparkatu.
22:30ean
TRIBUTABBA taldearen KONTZERTUA Lameran
Ondoren
ETXEKALTE taldearen KONTZERTUA Lameran, Txosna batzordeak antolatuta
01:30ean
DJ PEPIÑO txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
Gaueko tren zerbitzu berezia Bermeo – Gernika ordu birik behin
BERMIBUS GAUTXORIA, zerbitzua ordu erdiro, 00:00etatik 05:00etara
ARRANTZALE EGUNA
10:30etik 15:00etara
ORTUBE itsasontzia IKUSTEKO BISITA GIDATUA, Ortube Ontziaren Lagun Elkarteak antolatuta
11:00etan
MEZEA arrantzaleen omenez Santa Eufemia elizan, Andekoko Lagunek antolatuta
Ondoren
KALEJIREA TXISTULARIekaz, LORA ESKAINTZEA, AURRESKUA eta OMENALDIA, Mina Mary ontzia erreskatatzen ahalegindu ziranei, txapapotea batzen ibili ziran arrantzaleei eta Bermeoko Gurutze Gorriari.
Lainoko Adarraren ekitaldia, “Arrantzaleen abestia” abestuko dau Josepa kale kalea taldeak eta ondoren Bermeoko hegaluzea dastatuko da Portuzarrean, Lamera Gane Txokoak antolatuta
Arrantzaleeneguneko omenduak
Pedro Arenal Bilbao
Mina Maryren erreskate lanetako partaidea
Josu Uribarri Bilbao
Mina Maryren erreskate lanetako partaidea
Jose Luis Pouso Goienetxea
"Prestige" ontziaren isuriketan garbiketa lanetako partaidea
Luis Pujana San Jorge
Bermeoko Itsas Gurutz Gorriko salbamendu ontziko patroia
Ainhoa Munitiz Bilbao
Bermeoko Gurutz Gorriko itsas soroslea
13:00etan
EL DESPISTE, PATXARANGA eta INCANSABLES FANFARREAkaz eta TRIKILEKU TRIKITILARIakaz AURRESKUAK eta ZABALETAKOAK Goiko plazan
13:30ean
JAITSIERA FANFARREakaz eta TRIKITILARIakaz TARASKARI LORAK ESKAINTZERA Goiko plazatik San Frantzisko enparantzaraino
Arratsaldean
EL DESPISTE, PATXARANGA eta INCANSABLES FANFARREAk eta TRIKILEKU TRIKITILARIAK ibiliko dira herrian
19:00etan
ELEKTROPOTTOTTE ELEKTROTXARANGA herriko kaleetan, Txosna batzordeak antolatuta
19:30ean
TRIO VERACRUZ taldearen KONTZERTUA, Lameran
22:00etan
LEHIAN taldearen ERROMERIA, Lameran
23:00etatik aurrera
TESTING (drogak kontsumitzeak dakarzen arriskuak txikitzeko programea), liburutegi ondoan
OHARRA: ez bota talko hautsik, osasunerako kaltegarria dalako, arazoak sortzen dauzalako arnasea hartzean, jendea jausi egiten dalako eta gure kaleak garbi gura doguzalako.
*Euskotrenek ohiko gaueko tren zerbitzua eskaintzen dau
BERMIBUS GAUTXORIA, zerbitzua ordu erdiro, 00:00etatik 05:00etara
11:00etan
ESTROPADAK IKUSGAI telebistan Almikako jaietako txosnan
11:00etan
HAZITOKI TOPAKETA INKLUSIBOAK: Globoflexia, aurpegiak margotzea, pinta-pinta, photocall-a, zirku tailerra eta ponpa tailerra, Erriberan (euria balitz San Frantzisko herri ikastetxean), Hazitoki elkarteak antolatuta
BEGOÑAKO AMA GAZTELUGATXEKO SAN JUANEN URETAN TRONURATZEAREN LX. URTEURRENA
12:00etan
Elizkizuna eta omenaldia, monolitoan (Bermeo-Bakio errepide zaharrean)
12:30ean
Loreak eskaintzea Begoñako Ama Birjinari uretan
Antolatzailea: CEVAS
12: 00etatik 15: 00etara
BERMEOKO I. ERRALDOI TXIKI ETA ERTAINEN BILKURA herriko kaleetan KIETB ERRALDOI TXIKIEN KONPARTSAk antolatuta (euria balitz Artza frontoian). Ibilbidea: Ataldeko frontoia, Bizkaiko Jaurerria, Intxausti, Goiko plaza, Lamera, Portuzarra, Lamera eta Artza frontoia.
13: 00etan
MEZEA Almikako Andra Mariaren eleizan.
Ondoren
Almikako jaiak amaituko dira IKURRIÑA JAITSITA, Almikan.
13: 00etan
SEPTETO MARIACHI LOS GAVILANES taldearen KONTZERTUA, Lameran.
16: 00etan
HAZITOKI TOPAKETA INKLUSIBOAK: eskulanen tailerra eta jolasak. Ondoren: Hazitoki Gala, Erriberan (euria balitz San Frantzisko herri ikastetxean), Hazitoki elkarteak antolatuta.
18: 00etan
XLVII. HERRI KIROLAK Lameran (euria balitz Artza frontoian).
19: 00etan
BINGO MUSIKATUA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta.
21: 00ean
BERTSO SAIOA Artza frontoian, Euskeraz Berbetan taldeak lagunduta
Bertsolariak
Miren Amuriza, Jon Maia, Oihana Iguaran, Uxue Alberdi, Anjel Mari Peñagarikano eta Jone Uria.
Gai - jartzailea: Zihara Enbeita
UMEENTZAKO EGUNA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
16:30ean
DIVENIRE DANTZA TAILERRA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
17:00etan
MUS TXAPEKELTEA. Izena emon aurretiaz Herr tabernan (Gehienez 48 bikote), Herr tabernak antolatuta
17:30ean
PATIN LASTERKETEA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
18:30ean
DIVENIRE DANTZA TALDEAREN ERAKUSTALDIA Lameran
19:00etan
MOTX PAILAZOA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
20:00etan
BERMEOKO PLAY-BACK TXAPELKETEA
UMEAK (6 urtetik 14 urtera artekoentzat) eta NAGUSIAK (15 urtetik aurrera) Lameran, MB2000 Zerbitzu Soziokulturalak antolatuta.
Izena emotea: Gizarte eta Kultura Etxean, irailaren 1tik 7ra arte
Oinarriak: www.bermeo.eus
BARRAKAK: prezio herrikoiak
17:00etan
GINKANA herrian, Txosna batzordeak antolatuta
17:00etan
MUS TXAPELKETAREN FINALA Herr tabernan, Herr tabernak antolatuta
18:00etan
XLI. BERMEO HIRIA ESKU PILOTA TXAPELKETEA, Artza frontoian, Artza pelota alkarteak antolatuta
Neskak: A. Uriarte – Marijuan, Anitua – M. Gomez
Mutilak: Hormaetxe – Bilbao, Aurrekoetxea - Ibarloza
19:00etan
KALE ANTZERKI FAMILIARRA, CÍA GOITIBERA Taldearen “Yijaaa!!!” Irakaskintza kalean
Ondoren
TXOKOLATADEA Irakaskintza kalean, Haitz Nagusije auzo alkarteak antolatuta. *Ekarri norbere edalontzia. *Zeliakoentzat be bada
20:00etan
BAKARRIZKETEA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
BARRAKAK: isilik, anistasun funtzionala daukien umeentzat
Goizetik arratsaldera arte
ZAHARREN EGOITZAKO EGOILIARREN URTEKEREA Almikara. Bertan, BAZKARIA, Sancti Spiritus zaharren egoitzak antolatuta
Bazkalostean
KoZ taldearen KONTZERTUA Almikan
16:00etatik 20:00etara
UMEENTZAKO JOLAS PARKEA Erriberan eta Erreten Lameran
17:30ean
SENEGALEKO JANTZIAK, DANTZAK, ZUKUAK ETA JANARIA DASTATZEA, DIAMU Bermeo-Senegal taldearen eskutik txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
BARRAKAK: prezio herrikoiak
17:00etatik aurrera
TORTILLA TXAPELKETEA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
17:30ean
ESKALADA TXOSNEROA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
19:00etatik 19:30era
TORTILLAK AURKEZTEA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
19:00etan
INSTRUMENTUAK MATERIAL ERREZIKLAGARRIAGAZ EGITEKO TAILERRA eta KONTZERTUA Erriberan, Ura Gara Ekologia Taldeak antolatuta
21:30ean
DREWren KONTZERTUA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
MOZORRO EGUNA Txosna batzordeak antolatuta.Gaia: jolasak eta bideo jokoak
15:30ean
HERRI BAZKARIA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
17:00etan
ERRETEN taldea txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
18:00ean
DANBORRADEA, AIARAKO MUSIKA BANDEAgaz eta KIETB ERRALDOI TXIKIEN KONPARTSAgaz, Gaztelugatxe taldeak antolatuta
Ibilbidea: Atalde, Arresi, Irakaskintza, Doniene, Goiko plaza, Nardiz tar Jon, Arresi, Zubiaur tar Kepa eta Lamera.
19:00etan
KARAOKE IBILTARIA txosnatik urtenda, Txosna batzordeak antolatuta
21:30ean
AIARAKO MUSIKA BANDAren KALEJIREA Santa Eufemia enparantzaraino eta bertan EKITALDIA
22:00etan
II. BERMEO HIRIA INPESCA ATUNLO PILOTA JAIALDIAREN FINALA
Artza frontoian: P. Etxeberria – Eskuza, Larrazabal – Morgaetxebarria
Finala: Altuna III - Martija, Urrutikoetxea – Mariezkurrena II
Sarrera salmenta: irailaren 11tik 15era 18:00etatik 19:00etara frontoiko leihatilan. www.entradasfronton.com
Antolatzaileak: Artza pelota alkartea, Atunlo, Inpesca eta Bermeoko Udala
22:00etan
SUA taldearen KONTZERTUA, Lameran
Ondoren
ESNE BELTZA taldearen KONTZERTUA, Lameran
00:30ean
DJ DESI ETA PRESI txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
Gaueko tren zerbitzu berezia Bermeo – Gernika ordu birik behin
BERMIBUS GAUTXORIA, zerbitzua ordu erdiro, 00:00etatik 05:00etara
SANTA EUFEMIA EGUNA
10:00etatik 15:00etara
BASERRI GIROKO AZOKEA Lameran. IX. OILOEN ERAKUSKETEA, EUSKAL OILOAREN BIZKAIKO VII. TXAPELKETEA, EOALAKek antolatuta eta BERMEOKO ABEREEN ERAKUSKETEA San Frantzisko enparantzan
10:45ean
UDALBATZA Goiko plazatik urtenda Arostegi kaletik joango da Santa Eufemia enparantzaraino AIARAKO MUSIKA BANDEAk eta BERMEOKO TXISTULARIek lagunduta
11:00etan
MEZA NAGUSIA Santa Eufemia elizan
Ondoren
UDALBATZA Gaztelun batuko da BERMEOKO TXISTULARIen eskutik Alkate Soinua entzuteko. BERMEOKO ERRALDOIEN KONPARTSEAren EKITALDIA eta AIARAKO MUSIKA BANDEAren SAIOA
Jarraian
BERMEOKO ERRALDOIEN KONPARTSEAren KALEJIREA Gaztelutik Lamera eta Portuzarrera
12:00etan
TALO TAILERRA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
12:00etatik aurrera
ARREKATXUTXA TRIKITILARIAK azoka eta inguruan
12:00etan
FUTBOL PARTIDUA Bermeo – Zaldua. Itxas Gane futbol zelaian
13:00etan
OMENALDIA Gaztelun, CARMEN ZULAIKA TELLETXEAri (Gaztelutarrak taldeko kidea) eta JUAN MONASTERIO JAUREGIZAReri (baserritarra) Gaztelutarrek antolatuta
Ondoren
BALKOITIK BALKOIRA bertso saioa, Gaztelun, Euskeraz Berbetan taldeak antolatuta
Bertsolariak
Iratxe Ibarra, Oihana Bartra eta Alaia Martin
Eguerdian
BAZKARI HERRIKOIA Artza frontoian, Bou Bizkaia Peñak antolatuta
17:30ean
BERMEO HIRIKO XLI. IKURRIÑA BTWC BERMEO TUNA WORLD CAPITAL SN ESTROPADEA
Ondoren
BERMEO HIRIKO XLI. IKURRIÑA BTWC BERMEO TUNA WORLD CAPITAL SN ESTROPADEAren SARIAK BANATU itsasoan
19:00etan
DANTZALDIA AIARAKO MUSIKA BANDEAgaz Erriberan
20:30ean
ADDAR taldearen KONTZERTUA txosnan, Txosna batzordeak antolatuta
22:00etan
DOLUZKO IBILALDIA, AIARAKO MUSIKA BANDEAk lagunduta, XIXILI aurretik dala. Ibilbidea: Goiko plaza, Arostegi, Lamera, Benantzio Nardiz kaia. AZKEN AGURRA emon eta XIXILI erre egingo da
Goiko plaza, Arostegi, Lamera, Benantzio Nardiz kaia. AZKEN AGURRA emon eta XIXILI erre egingo da
Ondoren
SUZIRIAK VULCANO PIROTEKNIAgaz, ronpeolaseko espigoian
OHARRA
Suziriak botaten diran lekuan, ronpeolaseko espigoi inguruan, ezin da ontzirik egon atrakatuta. Gitxienez, 50 metrora egon beharko dira. Izotz fabrikaren aurreko aldean ezin da ibilgailurik aparkatu.
22:45ean
UT! taldearen KONTZERTUA Lameran
Ondoren
ZIRKINIK BEZ taldearen ERROMERIA Lameran
Euskotrenek ohiko gaueko tren zerbitzua eskaintzen dau
BERMIBUS GAUTXORIA, zerbitzua ordu erdiro, 00:00etatik 05:00etara
11:30ean
XLI. BERMEO HIRIA ESKU PILOTA TXAPELKETEAREN FINALAK, Artza frontoian, Artza pelota alkarteak antolatuta
Neskak eta mutilak: irailaren 8ko eta 12ko irabazleak
BARRUETA ARTE ELKARTEARENERAKUSKETEA
Bermeoko margolarien erakusketea
Arrantzaleen kofradi zaharrean
Egunero, irailaren 8tik 16ra
Ordutegia
12:00-14:00 eta 19:00-21:30
Antolatzaileak: Barrueta Arte Elkartea eta Bermeoko Udala
BARRAKAK (Afade)
“Olatua” eskultura inguruan irailaren 6tik 17ra arte
Prezio herrikoiak irailaren 6an, 11n eta 13an
Egun bitan isilik egongo dira aniztasun funtzionala daukien umeentzat egokiak izateko: irailaren 6an eta 12an
Oharrak
*Programako ordutegi eta ekintzak aldatu egin ahal izango dira inongo aurretiko abisu barik